«Μένουμε Ασφαλείς και στο Δρόμο»
#WoloByMichelin – We Only Live Once
Ο διαγωνισμός
Με Motto #WOLO (WeOnlyLiveOnce) by Michelin, οι σπουδαστές Γραφιστικής του ΑΚΤΟ σχεδίασαν δημιουργικές αφίσες που θα αναδείκνυαν πόσο σημαντικό είναι να προσέχουμε τα ελαστικά μας για να είμαστε ασφαλείς στο δρόμο. Άλλωστε, τα ελαστικά είναι το μοναδικό σημείο επαφής του οχήματος με το δρόμο.
Ένα σημαντικό μήνυμα για την κοινωνία
Με στατιστικές που αποδεικνύουν ότι η Νο1 αιτία θανάτου σε ηλικίες κάτω των 25 ετών στην Ευρώπη, είναι τα τροχαία ατυχήματα καθώς και για το ότι η χώρα μας βρίσκεται πρώτη στη λίστα για τα θανατηφόρα ατυχήματα με μοτοσυκλέτα, ανά ένα εκατομμύριο κατοίκους , οι νέοι Graphic Designers ανέλαβαν να αναδείξουν το σοβαρό αυτό πρόβλημα. Το μήνυμα «Μένουμε Ασφαλείς….Και στο δρόμο» παραμένει περισσότερο επίκαιρο από ποτέ καθώς εν μέσω καραντίνας, η Ελλάδα είχε θύματα από τροχαία, παρά την κατακόρυφα μειωμένη κυκλοφορία.
![çęáęźťęß žęž ťťąáß éáßąą ĺžčęąšüóžč 3ž üęśöťňž éáúęüž ëśźęśęôóáś 2ž üęśöťňž melina leuce 1ž üęśöťňž 9](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcknfghr0lv901o96q47zqe6-çęáęźťęß-žęž-ťťąáß-éáßąą-ĺžčęąšüóžč-3ž-üęśöťňž-éáúęüž-ëśźęśęôóáś-2ž-üęśöťňž-melina-leuce-1ž-üęśöťňž-9.one-sixth.jpg)
![çęáęźťęß žęž ťťąáß éťúęüáž çťžťúęžč nikola guljevatej ëóąęźśąźňąž őôúúž ľęńęźž ëśęśüťóęüßí ëóąęźśąźňąž üôóźę üśęáóáíń ćôžžś íśá éťúęüáž őžšźęž 3](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcfyr73a067501rr468e7rcr-çęáęźťęß-žęž-ťťąáß-éťúęüáž-çťžťúęžč-nikola-guljevatej-ëóąęźśąźňąž-őôúúž-ľęńęźž-ëśęśüťóęüßí-ëóąęźśąźňąž-üôóźę-üśęáóáíń-ćôžžś-íśá-éťúęüáž-őžšźęž-3.one-sixth.jpg)
Από την ψηφοφορία της Κριτικής Επιτροπής του Διαγωνισμού Αφίσας Michelin. Αριστερά προς δεξιά: Γεώργιος Θεοδώρου, Nikola Guljevatej, Κωνσταντίνος Μέμμος, Χρήστος Καραγεωργάκης, Κωνσταντίνος Βέλτσης, Βασιλική Πέππα και Γεώργιος Μπότσος
Η κριτική επιτροπή
Τα έργα που προέκυψαν αξιολογήθηκαν από την κριτική επιτροπή που απαρτίστηκε από τον Κωνσταντίνο Μέμμο (Υπεύθυνος Επικοινωνίας Michelin), το Nikola Guljevatej (Σύμβουλος Β’ και Υπεύθυνος Τύπου της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα), τον Κωνσταντίνο Βέλτση (Παρολυμπιονίκης στο άλμα εις μήκος), το Χρήστο Καραγεωργάκη (Φωτογράφο) και τη Βασιλική Πέππα (Creative Director, Unlimited Creativity).
H ψηφοφορία της κριτικής επιτροπής
![âťąáß ëóąęźśąźňąž őôúúž íôąźęž üśęáóáíń ćôžžś](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcfyr6wt066z01qd1z6jq1bc-âťąáß-ëóąęźśąźňąž-őôúúž-íôąźęž-üśęáóáíń-ćôžžś.one-sixth.jpg)
![âťąáß nikola guljevatej íôąźęž ëóąęźśąźňąž üôóźę śęáęźťęß ëóąęźśąźňąž őôúúž](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcfyr6wf069c01o37h5wvywx-âťąáß-nikola-guljevatej-íôąźęž-ëóąęźśąźňąž-üôóźę-śęáęźťęß-ëóąęźśąźňąž-őôúúž.one-sixth.jpg)
![çęáęźťęß nikola guljevatej ťťąáß ľęńęźž ëśęśüťóęüßí üśęáóáíń ćôžžś](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcfyr710069d01o3a2xjhvqk-çęáęźťęß-nikola-guljevatej-ťťąáß-ľęńęźž-ëśęśüťóęüßí-üśęáóáíń-ćôžžś.one-sixth.jpg)
![çęáęźťęß žęž ťťąáß ľęńęźž ëśęśüťóęüßí ëóąęźśąźňąž üôóźę](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg3nsp00a2s01o36a73z81k-çęáęźťęß-žęž-ťťąáß-ľęńęźž-ëśęśüťóęüßí-ëóąęźśąźňąž-üôóźę.one-sixth.jpg)
![çęáęźťęß žęž ťťąáß ľęńęźž ëśęśüťóęüßí nikola guljevate](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg3nso80a2r01o3q5sdoei1-çęáęźťęß-žęž-ťťąáß-ľęńęźž-ëśęśüťóęüßí-nikola-guljevate.one-sixth.jpg)
![çęáęźťęß žęž ťťąáß nikola guljevatej ëóąęźśąźňąž őôúúž ľęńęźž ëśęśüťóęüßí ëóąęźśąźňąž üôóźę üśęáóáíń ćôžžś 7](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg3qua50a5n01o3udwex2p6-çęáęźťęß-žęž-ťťąáß-nikola-guljevatej-ëóąęźśąźňąž-őôúúž-ľęńęźž-ëśęśüťóęüßí-ëóąęźśąźňąž-üôóźę-üśęáóáíń-ćôžžś-7.one-sixth.jpg)
![çęáęźťęß žęž ťťąáß nikola guljevatej üśęáóáíń ćôžžś](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg3vqdx0abq01rrforxw2vg-çęáęźťęß-žęž-ťťąáß-nikola-guljevatej-üśęáóáíń-ćôžžś.one-sixth.jpg)
![çęáęźťęß žęž ťťąňś ëóąęźśąźňąž őôúúž ľęńęźž ëśęśüťóęüßí ëóąęźśąźňąž üôóźę üśęáóáíń ćôžžś éáúęüž őžšźęž](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg3wwtx0a4u01qdvp9y1f0u-çęáęźťęß-žęž-ťťąňś-ëóąęźśąźňąž-őôúúž-ľęńęźž-ëśęśüťóęüßí-ëóąęźśąźňąž-üôóźę-üśęáóáíń-ćôžžś-éáúęüž-őžšźęž.one-sixth.jpg)
![ëóąęźśąźňąž őôúúž](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg3xp8v0af801rr8xmhfa72-ëóąęźśąźňąž-őôúúž.one-sixth.jpg)
![ëóąęźśąźňąž üôóźę](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg3yn3x0afc01o3kmhcdx4k-ëóąęźśąźňąž-üôóźę.one-sixth.jpg)
![img 5697](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg48vc50azj01o3b1oaeawp-img-5697.one-sixth.jpg)
![img 5706](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg44su80asl01o394pideud-img-5706.one-sixth.jpg)
![img 5734](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg45j940aui01o3wzbuogjd-img-5734.one-sixth.jpg)
![nikola guljevatej](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg4akt80aqr01qdshw95511-nikola-guljevatej.one-sixth.jpg)
![nikola guljevatej](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg4ef150b8n01rrz8c8jo0r-nikola-guljevatej.one-sixth.jpg)
![üśęáóáíń ćôžžś](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg4bphj0b5601rrit33azrq-üśęáóáíń-ćôžžś.one-sixth.jpg)
Τα έργα που ξεχώρισαν
1ο Βραβείο:
![leucea3 new](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg5xf4t0cle01o3alxmsiwu-leucea3-new.one-sixth.jpg)
![igk 2780](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg6aqe90clt01qdwyjkn9z7-igk-2780.one-sixth.jpg)
Melina Leuce
2ο Βραβείο:
![katsareliasa3 new](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg5z3zm0cbb01qd1mi7hkyd-katsareliasa3-new.one-sixth.jpg)
![igk 2788](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg6d8il0d0m01rrk6j7m47s-igk-2788.one-sixth.jpg)
Γιώργος Κατσαρέλιας
3ο Βραβείο:
![tournogloua3 new](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg60hh00cnk01o3dtqlvk9a-tournogloua3-new.one-sixth.jpg)
![igk 2791](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg6faur0cr001qdg9ypbp4l-igk-2791.one-sixth.jpg)
Γιάννης Τουρνόγλου
![img 6037](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckckn0lu00lmv01o9fo3ya7kf-img-6037.one-sixth.jpg)
![img 6041](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg7532r0drj01rrm3h6b6xe-img-6041.one-sixth.jpg)
![çęáęźťęß žęž ťťąáß éáßąą ĺžčęąšüóžč 3ž üęśöťňž melina leuce 1ž üęśöťňž éáúęüž ëśźęśęôóáś 2ž üęśöťňž 2](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg79f4i0dlc01qd9gjjodr1-çęáęźťęß-žęž-ťťąáß-éáßąą-ĺžčęąšüóžč-3ž-üęśöťňž-melina-leuce-1ž-üęśöťňž-éáúęüž-ëśźęśęôóáś-2ž-üęśöťňž-2.one-sixth.jpg)
![çęáęźťęß žęž ťťąáß éáßąą ĺžčęąšüóžč 3ž üęśöťňž éáúęüž ëśźęśęôóáś 2ž üęśöťňž melina leuce 1ž üęśöťňž 3](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg7ec1z0e1501o305htwf2x-çęáęźťęß-žęž-ťťąáß-éáßąą-ĺžčęąšüóžč-3ž-üęśöťňž-éáúęüž-ëśźęśęôóáś-2ž-üęśöťňž-melina-leuce-1ž-üęśöťňž-3.one-sixth.jpg)
![çęáęźťęß žęž ťťąáß éáßąą ĺžčęąšüóžč 3ž üęśöťňž éáúęüž ëśźęśęôóáś 2ž üęśöťňž melina leuce 1ž üęśöťňž 9](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcknfghr0lv901o96q47zqe6-çęáęźťęß-žęž-ťťąáß-éáßąą-ĺžčęąšüóžč-3ž-üęśöťňž-éáúęüž-ëśźęśęôóáś-2ž-üęśöťňž-melina-leuce-1ž-üęśöťňž-9.one-sixth.jpg)
![çęáęźťęß žęž ťťąáß éáúęüž ëśźęśęôóáś 2ž üęśöťňž melina leuce 1ž üęśöťňž éáßąą ĺžčęąšüóžč 3ž üęśöťňž 8](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg7hdnv0e6g01rrncbbyyo7-çęáęźťęß-žęž-ťťąáß-éáúęüž-ëśźęśęôóáś-2ž-üęśöťňž-melina-leuce-1ž-üęśöťňž-éáßąą-ĺžčęąšüóžč-3ž-üęśöťňž-8.one-sixth.jpg)
![çęáęźťęß žęž ťťąáß éáúęüž ëśźęśęôóáś 2ž üęśöťňž melina leuce 1ž üęśöťňž éáßąą ĺžčęąšüóžč 3ž üęśöťňž 6](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcknnhi40m2u01o94h3l3c0i-çęáęźťęß-žęž-ťťąáß-éáúęüž-ëśźęśęôóáś-2ž-üęśöťňž-melina-leuce-1ž-üęśöťňž-éáßąą-ĺžčęąšüóžč-3ž-üęśöťňž-6.one-sixth.jpg)
![çęáęźťęß žęž ťťąáß éáúęüž ëśźęśęôóáś 2ž üęśöťňž melina leuce 1ž üęśöťňž éáßąą ĺžčęąšüóžč 3ž üęśöťňž 13](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcknladk0mwa01nf6gg9j3u5-çęáęźťęß-žęž-ťťąáß-éáúęüž-ëśźęśęôóáś-2ž-üęśöťňž-melina-leuce-1ž-üęśöťňž-éáßąą-ĺžčęąšüóžč-3ž-üęśöťňž-13.one-sixth.jpg)
Μια ιστορία που συγκίνησε πίσω από το νικητήριο έργο
Η Melina Leuce, κέρδισε τις εντυπώσεις με μία εικόνα φαινομενικά λιττή που όμως κατάφερε να προκαλέσει έντονα συναισθήματα στα μέλη της κριτικής επιτροπής. Όπως αναφέρει και η ίδια, έχει βιώσει σε μικρότερη ηλικία το άγριο συναίσθημα του τροχαίου ατυχήματος. Η προσωπική της εμπειρία και η εικόνα που αποτυπώθηκε ανεξίτηλα στη μνήμη της ήταν η πηγή έμπνευσης για τη δημιουργία της αφίσας της, ώστε να αποδώσει το σημαντικό μήνυμα του ελέγχου των ελαστικών στους συνομήλικούς της και όχι μόνο.
Για να παρακολουθήσετε αυτό το βίντεο, θα πρέπει να αποδεχτείτε ορισμένα cookies από το YouTube. Απλώς κάντε κλικ στο κουμπί παρακάτω για να ενεργοποιήσετε τα cookies.
MICHELIN - wolo - video
![ëóąęźśąźňąž üôóźę](https://aecbmesvcm.cloudimg.io/v7/https://cxf-prod.azureedge.net/b2c-experience-production/attachments/ckcg3yn3x0afc01o3kmhcdx4k-ëóąęźśąźňąž-üôóźę.one-sixth.jpg)
Το ίδιο ακριβώς συναίσθημα εξέφρασε, κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας τη κριτικής επιτροπής, και ο Παρολυμπιονίκης Κωνσταντίνος Βέλτσης. Σε ηλικία μόλις 19 ετών, ο γνωστός Παρολυμπιονίκης είχε ένα τροχαίο ατύχημα που του στοίχισε το αριστερό του πόδι. Η νικητήρια αφίσα «άγγιξε» τις μνήμες όσων έχουν βιώσει τροχαίο ατύχημα στο παρελθόν και συγκίνησε όλα τα μέλη της κριτικής επιτροπής. «Αντικρίζοντας την αφίσα, την ξεχώρισα με την πρώτη ματιά καθώς «ξύπνησε» ενα σωρό συναισθήματα αλλά και μια αίσθηση ευθύνης. Με έκανε να αναρωτηθω σε τι κατάσταση βρίσκονται τα δικά μου ελαστικά».
Το έργο της Melina Leuce, που κέρδισε το 1ο βραβείο,θα αποτελέσει τη βάση της νέας Ενημερωτικής Καμπάνιας της Michelin για την Οδική Ασφάλεια.
1 WORLD HEALTH ORGANIZATION. (2018). GLOBAL STATUS REPORT ON ROAD SAFETY 2018, https://www.who.int/violence_injury_prevention/road_safety_status/2018/GSRRS2018_Summary_EN.pdf
2 Στατιστικές έρευνες της EUROSTAT
3 Ελληνική Αστυνομία, Ελληνική Στατιστική Υπηρεσία.